Wieczne Miasto - wirtualna podróż po Rzymie
   Strona Główna Galeria Księga Gości Linki
   
Nawigacja
Strona Główna
Informacje o mieście
Praktyczne informacje
Przykładowe trasy zwiedzania
Rzym w weekend
Watykan
Rzym starożytny
Słynne place
Fontanny rzymskie
Bazyliki i kościoły
Katakumby
Galeria
Księga Gości
Linki
Czy wiesz, że...

· Biuro informacji dla pielgrzymów polskich

· Gdzie i kiedy mogę spotkać Papieża (Kalendarium Ojca Świętego)

· Gdzie mogę nabyć zdjęcia z Audiencji

· Kościół polski

Statystyki odwiedzin

stat4u

Online
Gości Online: 2
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanch Uzytkowników: 1
Najnowszy Użytkownik: Admin
Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Bazylika św. Piotra 5 (Muzeum - Skarbiec)


... poprzednia strona


MUZEUM - SKARBIEC ŚW. PIOTRA


Godziny otwarcia:

8.00 - 18.20 (od kwietnia do września)

8.00 - 17.20 (od października do marca)

Wstęp 6 Eur (dzieci do 12 lat - 4 Eur)


Aby dostać się do skarbca, należy w bazylice wejść drzwiami, prowadzącymi do zakrystii. Korytarz, prowadzący do zakrystii i Muzeum - SkarbcaJest to budynek, dołączony do bazyliki za Piusa VI, który zlecił jego budowę w 1776 roku Carlo Marchionniemu (1702-1786). Na wprost wejścia widzimy posąg św Andrzeja z marmuru. Po jego prawej stronie, na ścianie, umieszczona jest tablica z listą wszystkich papieży, pochowanych w Bazylice Św. Piotra z podanym rokiem ich śmierci. Idąc w stronę muzeum i zakrystii przechodzimy przez zdobioną kolumnami z najrzadszych marmurów galerię. Znajdują się tu również popiersia z brązu Benedykta XIII i Pawła IV, wykonane przez Agostine Penna. Patrząc przez okna po prawej stronie zauważyć możemy posąg św. Josemarii Escriva, założyciela Opus Dei. Główna zakrystii, ośmiokątna, ozdobiona jest przez osiem kolumn pochodzących z Willi Hadriana w Tivoli. Przed zakrystią, na wprost, trafiamy do wejścia na teren muzeum - skarbca, gdzie już musimy wyposażyć się w bilet wejścia.

Sala I - czerwona kapa i tiara, wykonana z pozłacanego metalu, srebra, kamieni szlachetnych i imitacji pereł (XVIII w.), przeznaczone do okrycia posągu św. Piotra z brązu, umieszczonego na środku nawy głównej bazyliki, z okazji uroczystości św. Piotra (29 czerwca). Według źródeł, zwyczaj uroczystego ubierania posągu św. Piotra papieskimi strojami i tiarą podobno sięga 1736 roku. Tiara była niegdyś używana jako nakrycie głowy papieży; tzw. Kielich Stuarta z XVIII wieku, w złocie i srebrze, w którym umieszczono 130 brylantów.

Sala II - są tu wystawione jedne z najbardziej cennych dzieł, wśród których znajduje się Crux Vaticana (Krzyż Watykański), najstarszy okaz w skarbcu, dar cesarza Justyna III (578 r). Pokryty srebrną skórą i kamieniami szlachetnymi (szmaragdy, jaspisy, akwamaryny, agaty, kryształ górski). W centrum znajduje się kapsuła, zawierająca fragmenty prawdziwego Krzyża Chrystusa. Na ramionach krzyża znajduje się dedykacja cesarza, który wysłał jako dar ofiarny do Rzymu, z powodu swojego fizycznego cierpienia. Na tylnej stronie znajdują się medaliony, przedstawiające: w centrum Baranka Bożego; powyżej i poniżej Zbawiciela, u góry z Księgą, poniżej błogosławiący; po bokach portrety: Justyna II i jego żony Zofii; dalmatyka, błędnie nazywana Karola Wielkiego, ponieważ należy ona do późniejszego wieku, mniej więcej około XI wieku (choć niektórzy uważają, że nawet z około XIV). Jest ona darem patriarchy Konstantynopola, Izydora z Kijowa (1439) dla papieża Eugeniusza IV. Jest to jedyna średniowieczna szata liturgiczna przechowywana w skarbcu. Arcydzieło sztuki haftu praktykowanego w Konstantynopolu w XI wieku. Nie wiadomo skąd wzięła się legenda, jakoby był w nią ubrany Karol Wielki w czasie swojej koronacji na cesarza w 800 roku. Jest wykonana w całości haftem ze złota, srebra i niebieskiego jedwabiu. Ukazuje sceny z bizantyjskiej ikonografii IX i X wieku; ponadto w sali liczne cenne kapliczki.

Sala III - jest zdominowana przez pomnik nagrobny Sykstusa IV (1471-84), dzieło z brązu wykonane przez Antonio del Pollaiolo w 1493 r.

Sala IV - ramka Weroniki z XIV w. W kawałku ramy znajduje się wiele małych, okrągłych dysków, w których możemy zobaczyć portrety świętych. Między dyskami małe kawałki mozaiki. W 1350 roku Bandino da Guarsani i Francesco Inglorio Veneziani ofiarowali ramkę do przechowywania (między szybkami) relikwii Weroniki - Świętej Twarzy, fragmentu materiału , którym Święta miała otrzeć twarz Jezusa w czasie drogi krzyżowej.

Sala V - tu zwiedzający mogą zobaczyć kule miedziane, stosowane jako podgrzewacze w chłodnych zakrystiach, jak również kolekcję cennych kielichów i relikwiarzy.

Sala VI - wyeksponowano tu bogaty zbiór świeczników; mała sala, która stanowi korytarz zawiera duże święte kodeksy.

Sala VII - zawiera model jednego z aniołów, oddających cześć, wykonany w glinie. Anioł został potem odlany, według tego wzoru, w brązie przez Berniniego do kaplicy Najświętszego Sakramentu, obok tabernakulum.

Sala VIII - prezentuje kolekcję szat, sprzętów sakralnych i biżuterii wotywnej podarowanej papieżom przez wiernych z całego świata.

Sala IX - zawiera przykład rzeźby paleo-chrześcijańskiej, sarkofag Juniusa Bassusa (marmur, IV w.). Junius Bassus był prefektem Rzymu w 359. Sarkofag został odkryty w 1595 roku w pobliżu Konfesji Bazyliki. Jego front jest podzielony na dziesięć części. W górnej przedstawia: ofiarę Abrahama; św. Piotra między dwoma żołnierzami; Chrystusa między świętymi Piotrem i Pawłem; Chrystusa prowadzonego jako więźnia przed Poncjusza Piłata. W dolnej części: cierpliwość Hioba; Adama i Ewę; wjazd Chrystusa do Jerozolimy; Daniela w jaskini lwów; św. Pawła prowadzonego na śmierć męczeńską.Układ zakrystii i muzeum - skarbca możesz zobaczyć również tutaj (w jęz. angielskim)


następna strona...


Dziś jest:
Wspomnienie
Franciszek
Kalendarium Ojca Świętego


Z ostatniego nauczania:

· Audiencja Ogólna (05.06.2013)

· Homilia wygłoszona w Uroczystość Zesłania Ducha Święteg (19.05.2013)


Encykliki:

· Lumen Fidei (29.06.2013)


Aktualne i planowane pielgrzymki Papieskie:


Odbyte pielgrzymki Papieskie:

· Rio de Janeiro (Brazylia), 22-29.07.2013

· Lampedusa (Włochy), 08.07.2013

Poprzedni Papież:
Benedykt XVI (2005-2013)


Załóż : Własne Darmowe Forum | Własną Stronę Internetową | Zgłoś nadużycie | okazjanazakupy.pl